تجربه چیست؟

تجربه چیست

همواره در تمامی مراحل تکرارنشدنی زندگی هر فرد، با وقایع اعجاب‌انگیز، آموزه‌های پرکاربرد و موقعیت‌های خاص و متفاوتی مواجه می‌شود که یا به صورتت ارادی انتخاب نموده تا در ارتباط مستقیم با آن موضوع قرار بگیرد و یا به صورت غیرارادی در مواجه با آن‌ قرار گرفته، که در هر دو صورت اتفاقات جدیدی در زندگی او رخ خواهد داد و فرد در طی فرآیند این تعاملات با شگفتی‌های جدیدی آشنا خواهد شد، کشف خواهد کرد و در معرض احساسات بی‌نظیری همچون ترس، هیجان، شادی، نشاط و بسیاری از موارد دیگر قرار خواهد گرفت.

 می‌توان این نوع از آزمودن و آزمایش کردن جهت احساس کردن و بهره بردن از لحظات، اتفاقات و شرایط ناب زندگی را تجربه کردن نامید؛ که شما در فرآیند تجربه کردن با موضوعات جدید و متفاوت، چالش‌های جذاب و ریسک‌های متعددی در زندگی مواجه خواهید شد و درس‌های فراوانی از این رویارویی خواهید آموخت. 

تجربه براساس تأثيرپذيرى و تأثيرگذارى افراد در محيط و فعل و انفعالات موجود در آن به یادگیری عمیق و کسب احساسات جدید و تازه منجر می‌شود. می‌توان چنین عنوان نمود که از طریق تجربه کردن انسان در مسیری قرار ‌می‌گیرد که تا پیش از آن برای او ناشناخته به حساب می‌آمد و به مرور زمان و در طول این پروسه، مهارت و دانش خاصی را از فعالیتی مشخص فرا می‌گیرد و با ویژگی‌های مرتبط با آن آشنا می‌شود. 

در طول فرآیند تجربه کردن، فرد در تعاملی دو جانبه با محیط و ابعاد فعالیتی موجود در آن قرار می‌گیرد و این موضوع سبب می‌شود شخصيت او در زمینه‌ی مرتبط با آن تجربه، تغيير پيدا ‌کند و در مواردی نیز با احساساتی جدید مواجه گردد. لذا گروهی از تغييرات رفتاری را که حاصل تجربه باشند و تأثير متقابل فرد و محيط در يکديگر را نشان دهند، می‌توان یادگیری نامید.

 از تجربه برای اشاره به تاثیرگذاری وقایع گذشته، دانش و احساساتی مهم که بر زندگی یا شخصیت یک فرد از طریق اتفاق افتادن و یا انتخاب کردن ایجاد شده نیز استفاده می‌شود.  به خصوص موضوعات مهمی که به صورت مستقیم (توسط خود شخص) یا غیر مستقیم (توسط دیگران) کسب شده باشد و انسان را به سمت مسیری متفاوت سوق دهد و دریچه‌های جدید و گسترده‌تری از زندگی را برای او به نمایش بگذارد. 

به‌طور کلی می‌توان گفت تجربه کردن ماجراجویی جذاب و منحصربه‌فردی است که موجب می‌شود شما برای اولین بار و یا برای تکرار امری به صورت عمیق‌تر، بیاموزید، احساس کنید، شگفت‌زده شوید و در نهایت زندگی کنید و خاطراتی فوق‌العاده جذاب و خاص برای خود به ثبت برسانید.

ماجراجویی و ماجراجویان

تمایل به کشف ناشناخته‌هایی پررمز و راز و قدم نهادن هر فرد در راهی متفاوت که شناخت درستی از آن ندارد، نوعی ماجراجویی و تجربه‌ای ماجراجویانه محسوب می‌شود. سفر کردن و تجربیات مرتبط با سفر نیز به نوعی ماجراجویی بی‌نظیری به حساب می‌آیند؛ زیرا انسان در طول سفر و بسته به نوع آن با افراد و مکان‌های مختلفی آشنا می‌شود، احساسات و اتفاقات منحصربه‌فردی را تجربه می‌کند، از آن‌ها می‌آموزد و از لحظه لحظه‌ی سفر زندگی که برای هر فرد تنها یکبار اتفاق می‌افتد بهره می‌برد و در نهایت از مسیر طی شده و ویژگی‌های آن به عنوان خاطرات زندگی خود یاد می‌کند.

افراد ماجراجو و کسانی که به ماجراجویی علاقه‌مندند دارای خصوصیات مشترکی همچون انرژی بالا، ریسک‌پذیری، سازمان دهی  و توانایی تحلیل و استدلال هستند. این دسته از افراد از پرداختن به امور پیچیده لذت می‌برند و گاه به خیال‌پردازی در ارتباط با موضوعات و مسائل متفاوت تمایل نشان می‌دهند. عمده افراد ماجراجو بسیار خلاق، مستقل، پیشرو و تا حدودی اندیشمند و محتاط هستند تا بتوانند در هنگام تجربه نمودن هیجان و شگفتی‌های تجربیات انتخابی خود، به بهترین صورت ممکن و بدون هیچ گونه آسیبی به کشف ناشناخته‌ها بپردازند و در طولانی مدت از انجام آن‌ها به وجد آیند.

ماجراجویان علایق و سلایق فراوان و متفاوتی دارند؛ از رفتینگ تا کوهنوردی، از پاراگلایدرسواری تا ماهی‌گیری، صخره‌نوردی و بسیاری از فعالیت‌های دیگر از تجربیات ماجراجویان در ارتباط با طبیعت به حساب می‌آید که علاوه بر اینکه سبب می‌شود تا این دسته از افراد با زیبایی‌ها و جلوه‌های موجود در طبیعتی بکر آشنا گردند، با احساسات متفاوتی همچون هیجان، آرامش، ترس و لذت به صورتی عمیق نیز مواجه شوند. افراد ماجراجو همواره سعی می‌کنند خطر کنند اما جوانب احتیاط را هم رعایت نمایند، عموم آن‌ها در موارد اضطراری نگران و وحشت‌زده نمی‌گردند و سعی می‌کنند با حفظ آرامش و بکارگیری خلاقیت خود محدودیت‌ها را از میان بردارند، به طور کل می‌توان به این نکته اشاره نمود که ماجراجویان در حال زندگی می‌کنند، از گذشته درس گرفته‌اند و برای آیند برنامه‌ریزی دارند اما تمرکز اصلی زندگی آن‌ها بر لحظات حال حاضر قرار گرفته و همین موضوع سبب شده تا نگاه آن‌ها به زندگی همچون گنجی باشد که آن را در لحظه و اکنون پیدا کرد، یاد گرفت و با اندیشمندی از سختی‌ها و تلخی‌های آن گذر نمایند و احساساتی ناب و بی‌همتایی را تجربه نمایند. کسانی که به تجارب جدید و سبک‌های متفاوتی از زندگی بسیار اشتیاق دارند، به زیبایی‌ها علاقه‌ فراوانی نشان می‌دهند، تخیلات قوی‌تری نسبت به سایرین دارند و با شرایط متفاوت آسان‌تر کنار می‌آیند در زمره ماجراجویان قرار می‌گیرند.

تجربه سفرهای ماجراجویانه

سفرهای ماجراجویانه و تجربه نمودن آن‌ها بهترین نوع گردشگری برای افراد ماجراجو محسوب می‌شود. زیرا این دسته از افراد همواره به دنبال کشف ناشناخته‌ها و تجربیات جدید هستند. تجربیات ماجراجویانه‌ای که در قالب سفر و گردشگری در دل طبیعت بکر و زیبا به دست می‌آیند، علاوه بر اینکه برای گردشگران ماجراجو هیجان، شگفتی و احساس‌های تازه به ارمغان می‌آورند، تأثیرات مثبت و منفی متفاوتی نیز بر اقتصاد یک جامعه و محیط زیست یک منطقه خواهند داشت؛ بنابراین در این زمینه شناخت و فرهنگ‌سازی مناسب جهت افزایش تأثیرات مثبت و کاهش اثرات منفی هرگونه تجربه جدیدی در طبیعت احساس می‌شود.

تجربیات سفرهای ماجراجویانه در برخی از موارد به تعامل و شناخت طبیعت یا فرهنگ یک منطقه مرتبط می‌شود؛ اما امکان دارد که در برخی از موارد دیگر به صورت سفر فعالیتی شکل بگیرد و شامل فعالیت فیزیکی خاصی همچون کایک‌رانی گردد. برخی از فعالیت‌های مرتبط با ماجراجویی شامل فعالیت‌های زمینی، هوایی، آبی و یا ترکیبی از آن‌ها می‌شود که در صورت رعایات اصول ایمنی، تجربیات بسیار شگفت‌انگیز و رویایی خواهند بود. از دیگر عوامل تأثیرگذار بر تعریف گردشگری ماجراجویانه و تجربیات وابسته به آن می‌توان به ویژگی‌ها و خصوصیات افراد شرکت‌کننده و ادراکات، نظرات و نگرش آن‌ها نسبت به ماجرا و تجربه‌ی مورد نظر اشاره نمود. میزان ماجراجویی افراد در سفرهای گوناگون بر اساس ادراکات فردی هر شخص نسبت به خطر، ریسک‌پذیری و شیوه‌های ماجراجویی در سفر سنجیده می‌شود که نقش تأثیرگذاری تجارب پیشین و پیش زمینه افراد درخصوص این‌گونه سفرها و انواع آن‌ها را در مواجهه با این موضوع نمی‌توان نادیده گرفت.

انواع گردشگری ماجراجویانه

گردشگری ماجراجویانه یکی از هیجان‌انگیزترین، فراموش‌نشدنی‌ترین و متفاوت‌ترین تجربیات و احساسات زندگی هر فردی به حساب می‌آید که بسته به مقصد سفر و فعالیت‌های در نظر گرفته شده در آن به دو گروه سخت (مخاطره‌آمیز) و نرم (آرام) تقسیم می‌گردد.

در سفرهای ماجراجویانه مخاطره‌آمیز، فعالیت‌های فیزیکی چالش‌برانگیز و ریسک‌پذیری، مهمترین عوامل جهت اقدام به این نوع گردشگری و تجربه نمودن آن می‌باشند. در دسته‌ی دشوار یا سخت این‌گونه از گردشگری ماجراجویانه، لازم است افراد ماجراجو حتما به صورت کامل آموزش‌ها و مهارت‌های مرتبط با فعالیت‌های درون سفر را توسط لیدرهای ماهر و مجرب فرا بگیرند و در شرایط مناسبی از آمادگی روحی و فیزیکی قرار بگیرند. برای مثال این گروه از افراد ماجراجو باید توانایی کافی را جهت صخره‌نوردی و پاراگلایدرسواری در ارتفاع بالا و شرایط دشوار کسب نموده و در مواجه با خطرات احتمالی از عهده شرایط با موفقیت برآیند و توانایی دفاع از خود را داشته باشند. از انواع پرطرفدار گردشگری ماجراجویانه نوع دشوار یا مخاطره‌آمیز می‌توان به موج‌سواری، غارنوردی، یخ نوردی، رفتینگ، دوچرخه سواری‌کوهستان، بانجی جامپینگ، صخره نوردی و کوهنوردی در سطح سخت اشاره نمود؛ که افراد شرکت‌کننده در این‌گونه سفرات باید از میزان بالای هر گونه خطری و احتیاج داشتن به تجربه پیشین و مهارت‌های بسیار، جهت مقابله و رویارویی با نتایج غیر منتظره، آگاهی کافی داشته باشند و در صورت نداشتن شناخت و توانایی قابل قبول در این زمینه تحت نظارت و آموزش سرپرست‌ها و مربیان کارآزموده و با تجربه به این‌گونه فعالیت‌ها بپردازند.

در مقابل گردشگری ماجراجویانه نوع سخت، سفرهای ماجراجویانه آرام یا نرم قرار گرفته است. برای این نوع از گردشگری لزوم فراگیری آموزش‌ها و مهارت‌های پیشرفته در زمینه فعالیت‌های موجود در هرگونه سفری  احساس نمی‌گردد و با کسب دانش، اطلاعات و مطالعات کافی می‌توان به شناخت کافی از مقصد مورد نظر و ویژگی‌های آن و نحوه برخورد با آن‌ها دست یافت و تجربیاتی جدید را کشف کرد. در این‌گونه از سفرها خطرهای واقعی چندانی در کمین افراد نیستند و با رعایت موارد ایمنی حتی نیاز به داشتن تجربه پیشین نیز در این نوع ماجراجویی ضرورت ندارد و بیشتر به مسائل فرهنگی و زیست محیطی ارتباط می‌یابد. از انواع پرطرفدار و رایج گردشگری ماجراجویانه نرم می‌توان به اسنورکلینگ، پیاده‌روی و طبیعت‌گردی در محدوده‌های ناشناخته و بکر، اسب سواری، دوچرخه سواری در سطح سبک و متوسط و غواصی در آب‌های آرام اشاره نمود؛ که هر فرد با تجربه‌ی هریک از این موارد احساس آرامش و نشاطی وصف‌ناشدنی را از دل طبیعت دریافت خواهد کرد و در جریان زندگی، دوباره با انرژی مضاعف و روحیه‌ای مثبت‌تر از لحظات خود لذت خواهد برد.

همچنین ممکن است به این مطالب علاقه داشته باشید

هزارتو۳
هزارتو چیست؟ اگه از ما بخواین که به این سوال که هزارتو چیست جواب بدیم
تجربه چیست همواره در تمامی مراحل تکرارنشدنی زندگی هر فرد، با وقایع اعجاب‌انگیز، آموزه‌های پرکاربرد
majarajoor