کهن چیست؟

کهن چیست؟

کهن چیست؟

شده یه زمان‌هایی دلتون بخواد که برگردید به دورانی خیلی دور به گذشته ای که حتی توش زندگی نکردید و تجسم واضحی هم ازش ندارید و  فقط یه دورانی  بوده که به تاریخ پیوسته و یه سری خاطراتِ اون دوران دهان به دهان شده و به گوشتون رسیده.گذشته‌ها چه خوب بوده باشه چه بد، خاطره‌ای عجیب شده در ذهن مادر و پدرانمون که دائما برامون از اون زمان‌ها میگن و همیشه دوست داشتیم بدونیم این همه چیزهایی که تعریف می کنند و ما رو هر لحظه نسبت به اون دوران کنجکاوتر می‌کنن چه حال و احوال و چه رنگ و بویی داشته که انقدر توی ذهنشون با جزییات حک شده. 

بعضاً یه سری جاها وجود داره که وقتی واردشون می‌شیم دقیقا همون جاییه که راجع بهشون شنیدیم دیگه حتی نیازی نیست که به خاطرات توجه کنیم. اونجاست که خاطرات رنگ میبازن و کلمات و جملات گفته شده تبدیل به تصویر می شن. اینجا همون جاییه که ما با عنوان و لغت کهن میشناسیمشون.بله کهن. یادمون باشه که کهنه بودن فرق میکنه با کهن!!

قبل از توضیح این دو مورد باید اینو ازتون سوال کنیم که به نظر شما چیزی که کهنه‌ است آیا باز هم قابل استفاده هست و اصالت خودشو حفظ میکنه؟

مسلما لباسی که کهنه است مثل سابق دیگه مناسب برای پوشیدن نیست و چه بسا که جای مهمی هم بخواین برین و قرار مهمی داشته باشین اما این موضوع راجع به واژه کهن کمی متفاوته.

باز هم اینطوری باید از شما سوال کنیم که آیا اگه قرار مهمی داشته باشین، حاضرین که اون قرار رو توی کافه‌ای قدیمی بذارید که قدمتی طولانی داره و حال و هوایی که متعلق به سال‌ها پیش که روحتونو به پرواز در بیاره؟

شاید تا اینجای کار به یه سری چیزا که ما سعی کردیم که خیلی خلاصه بهتون بگیم رسیده باشید اما بیاین و مارو همراهی کنین تا هم به تعریف نهایی و بهتری برسیم و هم به جاهایی که این ویژگی‌ها رو داشته باشه دست پیدا کنیم.

کهن چیست؟ کهن جایی یا چیزیه که اصالت خاص ، غیرقابل تکرار و به یادماندنی داره و سال‌ها این قدمت و اصالتِ خودشو به دوش کشیده تا شما را توی این لحظه و توی این دوران سخت مجذوب و شیفته‌ی خودش کنه. کهن  بودن میتونه یه لحظه باشه، یه حس باشه و یا حتی یه ملقمه‌ای از این دوتا که یه حسی باشه که تو یه لحظه به شما القا میشه.

حالا که حرف از اصالت به میون اومد باید بگیم که اگه یه جایی که از قدمتش سالیانِ سالِ گذشته و اصالتش بشه چاشنی اون فضا، دیگه حرفی باقی نمی مونه و بهتون می‌تونیم کلی تبریک بگیم چون قدم به جایی گذاشتید که روح هر آدمی رو تازه و شاد می‌کنه.

شاید بشه گفت مکان‌ها و فصاهای کهن تجربیاتی رو به ما اضافه و در ما ایجاد می‌کنن که به شدت نابَن و هرجایی نمیشه اونا رو پیدا کرد.

چه بسیار فضاهای کهنه‌ای که بویی از اصالت و دلزندگی نبردن.

کهن و جاهای دیدنی:

امروزه جاهای زیادی هست که با این که خیلی قدیمی‌ان اما کاربری خودشونو همچنان یا حفظ کردن یا با یه کاربری دیگه به بقای خودشون دارن ادامه میدن.خیلی از اینجاها یا به شکل کافه‌های قدیمی تو کوچه و پس کوچه‌ی خیابون سمیه جا خشک کرده‌ان یا به شکل خونه باغ، جایی برای برای بازدید و گذران ساعاتی هر چند کم منتظر حضور گرمتون هستن.

مکان‌هایی که از حس کهن بودن برخوردار باشن کم نیستن فقط باید کمی ذوق و حس کنجکاوی داشته باشین تا هم این فضاها رو توی تهران و هم شهرهای دور و نزدیک دیگه پیدا کنین.اگه همه‌ی این ویژگی‌ها رو داشتین و دوستی هم که همراه لحظه‌های به یادماندنیتون باشه کنارتون دارین فقط یه دوربین عکاسی به دوش بندازین و به سمت این دنیای پر از خاطره قدم بردارین.

همچنین ممکن است به این مطالب علاقه داشته باشید

هزارتو۳
هزارتو چیست؟ اگه از ما بخواین که به این سوال که هزارتو چیست جواب بدیم
تجربه چیست همواره در تمامی مراحل تکرارنشدنی زندگی هر فرد، با وقایع اعجاب‌انگیز، آموزه‌های پرکاربرد
majarajoor