امتیاز تجربه

دسته بندیفانتزی ⭐   2.4 

©Majarajoor

توضیحات تجربه

بازار صفویه که یکی از مراکز خرید تهران است، در محدوده خیابان ونک در خیابان ولی عصر ساخته شده است. این بازار یک طبقه است و معماری سنتی دارد. بیشتر فروشگاه های این پاساژ را انواع پوشاک و کیف و کفش تشکیل داده اند. این پاساژ در دوره پهلوی دوم در خیابان ولیعصر تهران ساخته شده است. بازارچه صفویه بیش از آن‌ که یک مرکز خرید باشد، یک بنای تاریخی و هنری ماندگار و با ارزش است. کار ساخت بنای این بازارچه در سال ۱۳۴۷ آغاز و تا سال ۱۳۵۰ ادامه یافت.

در نگاه اول اینطور به نظر می رسد که این بازارچه یک بنای تاریخی یا یک موزه مربوط به دوران صفویه در شهر اصفهان است! اما در حقیقت بازارچه صفویه یک مرکز خرید بسیار زیبا و دیدنی از دوران پهلوی دوم در خیابان ولیعصر تهران است.

در زمان پهلوی دوم این منطقه به شلوغی و گستردگی امروز نبود و «پارک شاهنشاهی» که امروز به نام «پارک ملت» شناخته میشود، در حال ساخت بود. با تکمیل شدن ساخت «پارک ملت» و «بازارچه صفویه» این منطقه رونق یافت و کسبه به سوی این بازارچه زیبا جذب شدند بطوریکه  تا سال ۱۳۵۲ تمام مغازه‌ های این پاساژ پر شده بودند.

معماری این بازارچه از معماری بازارچه «بلند» اصفهان الهام گرفته شده و در ساختن نما و داخل آن هنرمندان نهایت سلیقه را به کار برده و از طرح‌ هایی بسیار زیبا بر روی کاشی‌ ها و گچ ‌بری ‌ها استفاده کرده‌ اند.

در سال ۱۳۵۰ که این بازار به شکل واحد های تجاری ساخته شده بود، تمام واحدهای آن در مدت دو سال به فروش رفت. امروزه نیز علاوه بر بخش تجاری، بازار به دلیل معماری خاص و منحصر به فرد خود مورد توجه مردم است و به عنوان میراث فرهنگی از آن یاد می شود.

فروشگاهها
پاساژ صفویه تهران دارای یک طبقه تجاری با 67 واحد فروش است که هرکدام در زمینه ای خاص مشغول فعالیت هستند. اغلب فعالیت این واحد ها شامل پوشاک زنانه و مردانه، کیف و کفش، صنایع دستی، محصولات آرایشی و بهداشتی، عطر و ادکلن، فروشگاه صنایع دستی، تعمیرات موبایل و لوازم دیجیتال، زیورآلات و بدلیجات، طلا و جواهر و ... است. برندهای معتبر و معروف این بازار، کیف و کفش بوفالوی سفید و بوسنی هستند، ما بقی برند های داخلی و جنس های چینی میباشند.
اگر قصد خرید هم نداشته باشید، به شما توصیه می‌ کنیم برای دیدن زیبایی ‌های معماری این بازارچه سری به آن بزنید.

معماری
از دلایل مهم پرطرفدار بودن بازار صفویه تهران، نقوش، کاشی کاری ها، آجر کاری ها و نقاشی های زیبایی است که از دوره پهلوی دوم در این بازار به یادگار مانده است. اگر بقصد خرید به این بازار نمی روید، حتما برای بازدید معماری و درک حس و حال بازارچه، به آن رجوع کنید. پاساژ صفویه دارای زیر زمین، طبقه همکف، طبقه اول است. در طبقه همکف یک راسته اصلی و چهار راسته فرعی وجود دارد که بر سر تقاطع این دو، چهارسو ها بوجود آمده اند که دارای تزئینات خاص زیبا و آب نما هستند.

مسیر دسترسی
دسترسی به بازار با استفاده از BRT و تاکسی های پارک ملت و خط متروی منتهی به بازار ایستگاه میرداماد میسر است (نزدیک ترین ایستگاه مترو به بازار صفویه، ایستگاه میرداماد است). برای رسیدن به بازارچه صفویه می ‌توانید از اتوبوس‌های BRT خط هفت استفاده کنید (اتوبوس‌ های مسیر تجریش - راه ‌آهن و  چهارراه پارک وی - راه ‌آهن)، در ایستگاه پارک ملت که روبروی ورودی اصلی پارک قرار گرفته، از اتوبوس پیاده شوید و تا بازارچه صفویه که در آنسوی خیابان ولیعصر قرار دارد، بروید. همچنین از نقاط مختلف شهر می ‌توانید با تاکسی‌ هایی که به پایانه ونک می ‌روند، به میدان ونک رفته و از آنجا نیز با اتوبوس‌ های یاد شده به سمت شمال رفته و در ایستگاه پارک ملت پیاده شوید.

در این بازار کافی شاپ، رستوران، فست فود و کافی نت وجود ندارد. پارکینگ مجموعه همان خیابان های اطراف و پارکینگ پارک ملت محسوب می شود، بعلاوه خود بازار فاقد تاکسی برای خریداران است.

اطلاعات تماس
 • تهران: خیابان ولیعصر، روبه روی پارک ملت
موقعیت

طهران، طهران، إيران

 • هیچ نظری ثبت نشده است.
 • افزودن نظر
  تکمیل اطلاعات تجربه
   

  برای مشاهده این صفحه بایستی با حساب کاربری خود وارد شوید:

   majarajoor