امتیاز تجربه

دسته بندیکهن ⭐   3.3 

©Majarajoor

توضیحات تجربه

گذشته را می‌توانید در طمع‌های خاطره انگیز شیرینی‌ها، در یخچال‌های قدیمی، در دکوری که از گذشته دور حفظ شده و حتی‌ در لامپ‌های روشنایی کافه بیابید.

اوریانت، به معنای مشرق (شرق) بوده و سال ۱۳۲۱ تاسیس شده است. این روزها دیگر کم پیدا می‌شوند نسل مغازه‌های قدیمی‌ای که بافت و سبکِ گذشته خودشان را حفظ کرده‌اند. باقی‌مانده نسل مغازه‌های قدیمی، در بدترین حالت ممکن یا فضا را خراب کرده‌اند یا ناخواسته با بدسلیقگی، جو نوستالژیک آن مکان را از بین برده و یا با تغییر سبک آن، دیگر چیزی از آن نام باقی نگذاشته‌اند. اما همیشه استثناهایی هم وجود داشته و دارد. یعنی کسب و کاری قدیمی که سعی در حفظ بافت و سبک کلاسیک و قدیمی خود کرده است. از انگشت شمار مثال‌هایی که می‌توان از آن نامبرد کافه قنادی اوریانت واقع در خیابان مفتح جنوبی است.

اوریانت از معدود کافه قنادی‌های تهران است که قدمت تقریبا 80 ساله دارد. بازمانده‌ای از نسل کافه قنادی‌هایی که چند دهه‌ پیش در میادین و خیابان‌های اصلی شهر به چشم می‌خوردند. پس از ورود به کافه، یخچال‌هایی را در روبه رو و سمت راست خود مشاهده می‌کنید که از محصولات قنادی پر شده‌اند. از شکلات های تلخ با اشکال نوستالژیک تا کیک‌ها و شیرینی‌های خامه‌ای هوس‌انگیز. یخچال‌ها بسیار قدیمی هستند ولی تمیز و سرپا نگه داشته شده‌اند. میزها، مهتابی ها، تابلوها و حتی ویترین مغازه، همان بافت اولیه و قدیمی خود را دارند و تمیز و سالم و سرپا هستند.

فضای میانی کافه، پرشده از میزها و صندلی‌ها. کانتری در مرکز قرار دارد که بار کافه است. اوریانت دو طبقه است که معمولا در طبقه دوم سرویس ارایه نمی‌دهند. پرسنل اوریانت از هموطنان ارامنه هستند و خانم و آقا در کنار هم به مشتریان کافه قنادی سرویس می‌دهند.

یکی از نکاتی‌ که این کافه قنادی بر آن تاکید دارد آن است که اینجا یک کافه قنادی است، نه یک سالاد بار یا پاستا فروشی. در نتیجه منوی آن، همان منوی ساده و قدیمی است و خبری از اسامی جدیدی که در منوی دیگر کافه‌ها دیده می‌شود، نیست. از قهوه ترک تا شیرینی پروک، همگی بخشی از منوی اقتصادی این کافه است. نوشیدنی‌های گرم در اوریانت همراه پرتقال‌های شکری با روکشی از شکلات تلخ سرو می‌شوند. اگر از طرفداران قهوه هستید حتما قهوه ترک را امتحان کنید. چرا که ارامنه تبحر خاصی در دم کردن قهوه دارند. آن‌ها معتقدند این سبک از قهوه، قهوه ارمنی است نه قهوه ترک.

از مزایای کافه قنادی اوریانت این است که اگر از قهوه دم شده‌ای که سفارش داده‌اید و یا شیرینی و شکلات‌‌هایی که درکنار آن برای شما سرو شده است خوشتان آمده‌باشد، می‌توانید برای خانواده ویا دوستانتان نیز از این محصولات تهیه کنید تا ان ها هم با طعم به یادماندنی خوراکی های شیرین این کافه به دوران کودکی خود بروند. ویترین کنار درب ورودی کافه پرشده از قهوه جوش و یخچال‌های داخل هم پر هستند از شیرینی‌ها و شکلات‌های دست سازی که شاید سخت بتوانید مانند آن‌ها را در مغازه‌ای دیگر پیدا کنید.

این کافه قنادی به دلیل داشتن مالکین ارمنی، از گذشته پاتوق ارامنه پایتخت بوده است. البته  درب مغازه آن‌ها به روی همه از گذشته تا امروز باز بوده و خواهد بود.

شرایط تجربه
 • دستگاه کارت خوان دارد
 • جای پارک به آسانی
 • ساعت کار  8:30-20:30
 • جمعه ها تعطیل می باشد
اطلاعات تماس
موقعیت

طهران، طهران، إيران

 • هیچ نظری ثبت نشده است.
 • افزودن نظر
  تکمیل اطلاعات تجربه
   

  برای مشاهده این صفحه بایستی با حساب کاربری خود وارد شوید: