امتیاز تجربه

دسته بندی

©Majarajoor

توضیحات تجربه

کافه گل‌رضاییه یکی از بهترین و نوستالژیک‌ترین کافه‌های تهران، در سال 1310 به‌وسیله فردی ارمنی به نام «گارگنا آوانسیان» در خیابان سی تیر افتتاح شد. در سال 1324 فردی به نام « عزیزالله خوشامن» پدربزرگ شروین صاحب فعلی این کافه آن را خریداری کرد. گل رضاییه، بخشی از میراث تاریخی و فرهنگی تهران بوده و به عنوان پاتوق همیشگی روشنفکرترین افراد شناخته شده است. چه کتاب‌های معروفی که نویسندگانی مانند صادق هدایت پشت میزهای این کافه ننوشته‌اند. کافه گل رضائیه هنوز حال و هوای قدیم را دارد. حس روزهایی که تهران به‌جای ساختمان‌های بلند، پر از دارودرخت بود، صدای پرنده‌ها و جوی آب در کوچه‌ها می‌پیچید و اینهمه ترافیک در خیابان سی تیر وجود نداشت.
با اولین قدم درون کافه گل رضاییه، حال و هوای دهه‌های 40 و 50 برای شما زنده می‌شود. کافه‌ای که با شنیدن آهنگ فرانسوی از گرامافون، دیدن میز و صندلی‌های چوبی قدیمی، صرف غذا در لیوان‌های بلوری سبز، کاسه‌‌های سفالی و ظرف‌های چینی گل‌سرخی به روزهای خوش گذشته برمی‌گردید. تمام دیوارهای کافه رضاییه از عکس‌های نویسندگان، هنرپیشه‌ها، موسیقی‌دان‌ها، خوانندگان و شخصیت‌های معروف سیاسی مانند لنین، آلفرد هیچکاک، چارلی چاپلین و غیره پر شده است.

نور پردازی داخلی کافه گل رضائیه قرمز رنگ است و در نگاه اول بسیار جالب و جذاب است دیوارها گویی با عکس و تصویر و تابلوی هنرمندان (بازیگران، خوانندگان و موزیسین‌ها) فرش شده است.
میزی در این کافه به چشم می‌خورد که هیچ‌کس اجازه نشستن پشت آن را ندارد. حتی تابلویی با نوشته «رزرو شده است» را همیشه بر روی آن می‌بینید. شاید حکایت جالب این میز را شنیده باشید. حول‌وحوش سال 1345، صاحب این کافه یعنی آقای خوشامن از فروغ فرخزاد شاعر فرهیخته ایرانی خواستگاری کرد. گفته شده که این جریان مربوط به یک روز قبل از تصادف و فوت فرخزاد بوده و از آن زمان به بعد برای وی رزرو باقی مانده است.


کافه گل‌رضاییه مشتری‌های خاص خودش را دارد. کارداران و کارمندان سفارت‌های اطراف، هنرمندان عرصه سینما، افراد کافه گرد و پاتوق باز از مشتری‌های پروپاقرص این کافه هستند. منوی غذای کافه رضاییه شامل کتلت و بورش های خوشمزه روسی، جوجه‌کباب، خورشت قورمه‌سبزی، خورشت قیمه، ماهی و غیره می باشد. چای، قهوه ترک خوش‌طعم، نان، پنیر، خامه، مربای خانگی، عسل، گردو، زیتون از جمله خوراکی‌های سرو شده در وعده صبحانه این رستوران است.
لازم به ذکر است که کافه رضاییه ساعت 4 عصر تعطیل می‌شود. چون امکان رزرو میز وجود ندارد باید برای رفتن به این کافه عجله به خرج دهید. پیشنهاد می‌کنیم که رفتن به کافه گل رضاییه، یکی از خاص‌ترین کافه‌های شهر تهران را از دست ندهید.

شرایط تجربه
 • شنبه تا پنجشنبه ، 10 صبح تا 4 بعدظهر
 • دستگاه پوز
 •  پارکینگ به آسانی
 • رزرو تلفنی
اطلاعات تماس
 • TehranCafe@
 • تهران: میدان امام خمینی، خیابان امام خمینی، خیابان سی تیر، بالاتر از موزه آبگینه
موقعیت

کافه رستوران گل رضائیه

وید‌ئو
 • هیچ نظری ثبت نشده است.
 • افزودن نظر
  تکمیل اطلاعات تجربه
   

  برای مشاهده این صفحه بایستی با حساب کاربری خود وارد شوید:

   majarajoor