امتیاز تجربه

دسته بندیکهن ⭐   2.8 

©Majarajoor

توضیحات تجربه

ساختمان موزه ی آبگینه در نوع خود بی نظیر بوده و دارای ارزش تاریخی می باشد. ساختمان موزه هشت‌ضلعی و در باغی به مساحت 7000 مترمربع قرار دارد.

ساختمان موزه ی آبگینه در واقع ساختمانی متعلق به وزیر احمد شاه قاجار یعنی قوام السلطنه می باشد که در دو طبقه ساخته شده و دارای پنج تالار اصلی ست.

طبقه ی اول مشمول دو تالار بوده و سه تالار دیگر در طبقه ی دوم قرار گرفته اند. ویترین هایی که در این موزه می بینید، محصول کار مهندس اتریشی به نام هانس هولاین است.
برای بازدید از ابتدایی ترین و قدیمی ترین شیشه ها و سفال ها می باید به تالار دوم در طبقه ی اول که تالار بلور نام دارد بروید.  در اینجا می توانید قدیمی ترین شیشه ها و یا لوله های شیشه ای که به سیلندر شیشه مشهورند و از معبد چغازنبیل کشف شده اند را مشاهده کنید. این سیلندرهای شیشه قدمتی منسوب به هزاره ی دوم قبل از میلاد مسیح دارند.

همین طور تزیینات بنا شامل منبت کاری چهارچوب درها و پله‌ها است و آجر کاری نما که در 50 نوع است.
تالار دیگری به نام تالار صدف در موزه ی آبگینه وجود دارد که در واقع ظاهری شبیه به یک صدف نیمه باز نیز دارد. در این تالار که در طبقه ی اول قرار دارد نیز می توانید انواع و اقسام شیشه ها و سفال های دوران اشکانی را در ویترین هایی زیبا مشاهده نمایید.

در تالار زرین که تالار چهارم و در طبقه ی دوم واقع شده است، می توانید ظروف زرین فام متعلق به دوران سلجوقیه را مشاهده نمایید. دورتادور این ظروف با خط نسخ و نستعلیق تزئین شده است.
تالار پنجم تالار لاجورد نام دارد و این نام را از ظروف های لعابی فیروزه ای رنگ که از دوران ایلخانی و قرن هفتم و هشتم در خود جای داده، گرفته است.

اطلاعات تماس
موقعیت

طهران، طهران، إيران

وید‌ئو
  • هیچ نظری ثبت نشده است.
  • افزودن نظر
    تکمیل اطلاعات تجربه
     

    برای مشاهده این صفحه بایستی با حساب کاربری خود وارد شوید: